Skattelette kun ved hogst av mer enn tre års tilvekst
Når inntektene for mange års framtidig avvirkning plutselig kommer i løpet av ett år, og dertil toppes med erstatningsutbetalinger, gjelder det å kjenne reglene og mulighetene som gjelder for beskatning.

Glommen Skogs avdelingsleder innen rådgivning og næringspolitikk, Yngve Holth, gikk gjennom de mulighetene som finnes på skogeierandelslagets informasjonsmøte på Elverum 5. januar.
Utsettelse av inntekt
– Det er en egen bestemmelse i skatteloven som regulerer dette, fortalte han. Den sier at når det foretas ekstraordinær hogst som følge av en naturskade, kan man etter søknad få en utsettelse av inntektsføringen. Men for at man skal være berettiget til dette, må det være snakk om at minst 300 m3 er skadet og skadene må utgjøre minst tre års tilvekst på eiendommen.
– Vi er i tvil om det faktisk er tilvekst som er ment, og ikke tre års avvirkning, og har tatt dette opp med Skatt Øst, sa Holth, men det er altså tilvekst som står i lignings-ABCen.
Framgangsmåten er at man legger en søknad ved selvangivelsen for det året inntekten kommer – i vårt tilfelle for 2012. Det skal legges ved en oppgave over eiendommens nyttbare tilvekst og en attestasjon fra skogkyndig over hvor mye virke som er skadet. – Den attestasjonen ser vi for oss at Glommen kan bidra med, og vi kommer til å lage en rutine for det, sa Holth. Får man søknaden innvilget er hovedregelen at man fører et beløp som tilsvarer 1,5 års tilvekst som inntekt i avvirkningsåret. Dette skjer før beregning av gjennomsnittsligning.
Skattefri venteverdi
Når det gjelder skatteoppgjør for øvrig er det ingen spesialregler. Alle inntekter en får i forbindelse med en slik storm er skatteplikt-ige. Unntaket er erstatningen for tap i venteverdi, den er skattefri. Denne erstatningen er veldig viktig for de som har vært så uheldige å få skader i yngre produksjonsskog. Alle andre erstatninger legges på inntekten før beregning av gjennomsnittsligning.
– Ekstra ugunstig blir det for de som er i ferd med å tilpasse seg gjennomsnittsligningen og nå er i de såkalte «null-årene». Det er ikke laget noen regler for dette utover det jeg har gjort rede for nå, sa Holth.
Maks skogfond
En mulighet for å få porsjonert inntekten litt utover i tid, er å avsette 40% i skogfond. Hvis en da senere får medhold fra kommunen i at det ikke er behov for så mye penger til investeringer i skogen, er det mulig å få pengene utbetalt og beskattet i år med liten annen skogbruksinntekt.




Kommentarer til artikkelen
Legg til ny kommentar: