Administrerende direktør Morten L. Johansen i Splitkon vil nå også satse på limtre. – Limtre og massivtre utfyller hverandre perfekt, sier han. Nå skal det investeres over 100 millioner kroner i en ny limtreavdeling i Åmot.

Investerer over 100 millioner kroner i limtreproduksjon 

Massivtreprodusenten Splitkon investerer mellom 100 og 130 millioner kroner i en ny limtreavdeling.  

Publisert

I forlengelsen av omstruktureringer i limtrebransjen i Norge, tar massivtreprodusenten Splitkon regi og etablerer en helt ny limtreavdeling.

I en pressemelding opplyser Splitkon at investeringen er på mellom 100 og 130 millioner kroner. 

– Nå realiserer vi planen om å være en totalleverandør av bærekraftige råbygg, uttaler administrerende direktør Morten L. Johansen i Splitkon i meldingen.

I mai gikk Moelven Limtre ut med nyheten om at selskapet omstrukturerer. Produksjonen ved de to fabrikkene i Moelv og Töreboda i Sverige blir spesialisert.  Det innebærer en reduksjon av om lag 20 operatører ved fabrikken i Moelv. Begge fabrikkene skal betjene sine hjemmemarkeder med mindre prosjekter, mens større og mer komplekse prosjekter samles i fabrikken i Töreboda.

– Utfyller hverandre perfekt

I Åmot utvider Splitkon fra august virksomheten med en helt ny produksjonslinje for limtre i et separat lokale på 1.500 kvadratmeter.

Splitkon har en av Europas mest moderne fabrikker for massivtre. Den den nye fabrikken åpnet dørene våren 2019. 

– Med dette strategiske grepet blir vi en mer komplett samarbeidspartner. Våre kunder ønsker i økende grad én kontaktflate for hele det bærende råbygget. Ved å integrere limtre i vår produksjon fjerner vi grensesnitt, forenkler logistikken og gjør det økonomisk gunstigere å velge helnorske trekonstruksjoner, uttaler han.

Satsingen betyr at Splitkon ruster seg for fremtiden i et marked der kravene til sirkulærøkonomi og reduserte CO₂-utslipp skjerpes i raskt tempo.

– Limtre og massivtre utfyller hverandre perfekt. Begge materialene lagrer karbon gjennom hele byggets levetid. Ved å produsere dette lokalt i Norge basert på bærekraftig forvaltet skog, kutter vi også betydelige utslipp knyttet til transport av leveranser fra utlandet, sier Johansen.

Massivtre vs. limtre

Den viktigste forskjellen på de to produkttypene er måten lamellene er satt sammen på. Det gir helt ulike egenskaper og bruksområder i et bygg. 

I massivtre legges lagene i kryss. Det gjør elementene svært stabile, og typiske produkter er hele vegger, takelementer og etasjeskillere. I limtre legges lagene i samme lengde-retning.

Det gjør produktet svært sterkt i fiberretningen og gjør det mulig med lange , frie spenn uten understøttelser.  Typiske produkter er bjelker, søyler, taksperrer og fagverk.

Kilde: Splitkon

Tror på et betydelig marked

Administrerende direktør Heidi Finstad i bransjeforeningen Treindustrien mener satsingen er både modig og riktig. 

– Det kommer til å bli et betydelig marked for produkter i dette segmentet fremover. ROT-markedet, med ombygging, rehabilitering og ombruk av eksisterende bygg til nye formål, kommer til å ta helt av. Det er bare et tidsspørsmål, kommenterer  administrerende direktør Heidi Finstad til Byggeindustrien.

Powered by Labrador CMS